Prostriedky proti sadaniu a hniezdeniu vtákov

08.8.2011
Neviete si poradiť s neželanými návštevami operencov? Aj na slovenskom trhu je množstvo výrobkov, ktoré šetrným spôsobom zabraňujú sadaniu a hniezdeniu vtákov, stačí sa rozhodnúť pre niektorý z nich. Pri použití akéhokoľvek prostriedku na odpudzovanie vtákov je však potrebné odstrániť všetky predmety, ktoré lákajú vtáky, najmä potraviny, premiestňovať hniezda vtákov a udržiavať čisté okolie.
Zábrany
Ide o mechanické, elektrické a chemické prostriedky, ktoré bránia sadaniu vtákov na plochách, ktoré chceme udržať čisté od škodlivých vtáčích výtrusov, pierok a iného biologického materiálu. Predajcovia ponúkajú viacero systémov

Hrotový systém
Pozostáva z nehrdzavejúceho pásika s bodovo privarenými ohnutými tyčkami (tŕňmi, znemožňujúcimi vtákom dosadnutie), ktoré plnia funkciu zábran a odlišujú sa šírkou, výškou, hrúbkou i celkovou konštrukciou. Inštaluje sa na rímsy, parapetné dosky, okrajové časti budov, rôzne okrasné fasádne prvky, výklenky, trámy, hrady (napríklad na prístreškoch), pergoly a podobne. Zábrany sa na steny skrutkujú alebo lepia špeciálnym lepidlom.

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Mimoriadne efektívny je systém namontovaný na fasádu, aby ju tak chránil pred stavaním lastovičích hniezd. Špecifickú funkciu plní aj ďalší model, pripevnený priamo na odkvapovom systéme. Tento typ zamedzuje vtákom sadať aj na miestach, údržba ktorých je vzhľadom na ťažký prístup veľmi komplikovaná.

Elektrický systém
Tvoria ho polykarbonátové prvky, nalepené v stanovených rozstupoch priamo na ohrozené miesta. Do nich sa upevňujú nehrdzavejúce tyčky, ktoré sa po vzájomnom pospájaní pripoja na zdroj elektrického napätia. Vták tým, že si sadne na dve tyčky, vytvorí kontakt, spôsobujúci slabý elektrický šok. Zdroje výbojov sú certifikované a schválené, bežne sa používajú v krajinách západnej Európy a tolerujú ich aj ochrancovia prírody. Systém sa montuje na rímsy, parapetné dosky a okraje budov, no dá sa pripevniť aj na strešnú krytinu.

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Lankový systém
Používa sa tam, kde predchádzajúce varianty nemožno inštalovať buď z estetických, alebo konštrukčných dôvodov. Pozostáva zo špeciálnych držiačikov, ktoré sa prilepia alebo priskrutkujú k podkladu. Cez ne sa pretiahne nehrdzavejúce lanko, prípadne niekoľko laniek vedľa seba. Keďže sú lanká veľmi tenké, vtáci si na ne nedokážu sadnúť. Systém možno aplikovať na korýtka strešnej krytiny. Ďalšie systémy, určené na zabezpečenie čistoty a estetiky inak nechránených častí budov, mostov, bilbordov či potrubí sa pomocou objímky nasadzujú na rôzne rúrky, tyčky, potrubia, odkvapové systémy a podobne.

Chemické prostriedky
Mestské holuby obťažujú obyvateľov nielen svojimi exkrementmi, ale môžu byť aj nositeľmi chorôb prenosných na človeka. Na trhu sú aj chemické prostriedky, ktoré dlhodobo odpudzujú nielen holuby, ale aj ďalšie vtáky. Aplikujú sa na vonkajšie parapetné dosky, rímsy, výklenky, zábradlia balkónov, sochy, obklady, strešné škridly a ďalšie miesta. Po aplikovaní na sa na objekte nebudú zdržiavať vtáky. Jedna aplikácia stačí na celú sezónu. Prípravky sú neškodné, zložené z prírodných látok.

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Akustické odpudzovače

Ultrazvuk
Plašič môže buď vyžarovať ultrazvuk s nemenným kmitočtom, alebo automaticky prelaďuje kmitočet v istom pásme. Možno ho zapnúť v režime, pri ktorom sa postupne cyklicky prepínajú jednotlivé reproduktory, a tak prichádza ultrazvuk z rôznych smerov. Rýchlosť prepínania možno plynulo meniť. Aj keď ultrazvuk nemôžeme počuť, pri intenzite 120 dB je nebezpečný, ak by ľudské ucho bolo vo vzdialenosti menšej ako 3 m od zdroja. Prístroje umiestňujeme aspoň 5 m nad miestami prístupnými ľuďom, vo výške najmenej 5 m nad zemou. Nesmie však dôjsť k zatieneniu žiadneho z reproduktorov, a podľa konkrétnej konštrukcie prístroja ho treba chrániť pred vlhkosťou.

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Hlasité rušenie

Možno ho použiť len v neobývaných oblastiach. Reproduktory prístrojov vydávajú rôzne prirodzené zvuky dravých vtákov a núdzové signály, ktoré znamenajú, že kŕdeľ je v nebezpečenstve. Tieto zvuky splašia a dezorientujú vtáky v dosahu zvuku.

Laserové odpudzovače

Laserové zariadenie náhodne a nepredvídane oslepuje vtáky v okolí, najmä havrany. Plašiť ich však možno iba do 15. marca, lebo potom je plašenie zahniezdených havranov zakázané. Lasery kategórie III emitujú viditeľné žiarenie s výkonom do 5 mW. Osvedčili sa na nočné plašenie, ktoré bráni vytváraniu hniezd. Cez deň účinnosť laseru rapídne klesá, takže je vhodné skombinovať ho s ultrazvukovým zariadením. Vtáky vyplašené laserom sa v tú noc už do hniezda nevrátia. Ak sa situácia opakuje, nájdu si iné hniezdo.

hniezdenie vtákov, zábrany, odpudzovače vtáctva,

Text: Stanislav Botur podľa podkladov Hostin, MPL a Volčko Market.sk
Foto a kresby: autor, Hostin, MPL, Volčko Market
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Miro | 04.03.2014, 16:38
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť kde by som zohnal tie chemické odpudzovače vtákov? Už som to hľadal na internete, ale nič som zatiaľ nenašiel. Ďakujem vopred.
Martin | 17.03.2014, 22:21
Chémia je tiež nanič . Mne pomohol Plastic z www.plasice.sk. No bohužiaľ až ten najdrahší elektronicky. Naprv som kúpil lacný za 80, ale na panelák bol slabý, ale v pohode mi to vymenili za ten výkonný plus sme kúpili aj vizuálny plasic. Bytové družstvo nerobilo problém...
bacinska gabriela | 10.02.2014, 12:43
chcem vas poprosiť,tiež mi vrabce robia šarapatu po streche, zabradli viete mi poradiť,niake prípravky alebo niečo zvukove namontovať. ´dakujem
Feri | 10.03.2014, 12:54
A akúže šarapatu vám tie vrabce na streche robia? Lebo ja si neviem predstaviť, čo zlé by tam mohli páchať. Do zaváracieho pohára s takými, ako ste vy.
| 22.03.2014, 07:32
Zjavne ste nevideli spúšť po vrabcoch... balkón osratý. Šaty tiež. Vrieskajú od úsvitu.
| 13.01.2014, 19:32
Na balkon posadit atrapu vrany : http://ochrana-proti-ptactvu.eu/index.php?sekce=makety-dravcu
Jarka | 02.01.2014, 09:32
Nuž.... ja som si poradila tak žensky: od jedného kvetináča k druhému som natiahla rybársky vlasec, vták vidí prekážku ale si nemá ako sadnúť. Rybársky vlasec nie je vidno, je to estetické.
tomas | 18.02.2014, 12:38
na atrapy si vacsinou vtaky velmi rychlo zvyknu. Ucinna ochrana je len zabranit im dostat sa na strechu bud sietou alebo hrotmi. Ultrazvukove plasice podla skusenosti moc nezaberaju a navyse su citlivi ludia, ktori pocuju tieto plasice (tak isto ako napr. proti hlodavcom) zvukove plasice, ktore vydavaju pocutelny zvuk su zase neziaduce v obyvanom okoli (obyvatelia okolitych budov....)
Najnovšie knihy a časopisy
Reklama